wtorek, 23 października 2018

D'Hont - za co nam to zrobiono?

Szanowni, 

wyborczy wyścig powoli dobiega do końca, jeszcze upłynie  kończąca się kadencja 2014-2018 i rozpoczną prace nowo wybrani, z których część ma już doświadczenie, a część wejdzie w nowe obowiązki. 

Dziękuję Moim Wyborcom, dziękuję drużynie, która wspomogła mnie w trudnej roli kandydata w najtrudniejszym rodzaju wyborów - wyborach proporcjonalnych. 

A wszystko to przez metodę wyłaniania  radnych,  którą wykorzystuje się do liczenia głosów  w wyborach parlamentarnych i samorządowych (w gminach powyżej 20 tys mieszkańców, w powiatach i sejmikach).
A wszystko to przez Victor D’Hondta - belgijskiego prawnika, który w 1878 roku wymyślił metodę liczenia głosów w wyborach do belgijskiego parlamentu. I trwa to do dzisiaj - bo partie korzystają z tego przelicznika i w niewielu miejscach na świecie postawiono na jednomandatowe okręgi wyborcze, gdzie po prostu głosuje się na człowieka, a nie na partie...

Metoda przedstawia się pokrótce tak (za Wikipedią): 
W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet a następującymi po sobie liczbami naturalnymi, czyli tzw. ilorazy wyborcze. O podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów. Można to przedstawić wzorem:
gdzie:
 – wielkość danego ilorazu wyborczego,
 – całkowita liczba głosów oddana na dany komitet w wyborach,
 – kolejne liczby naturalne ≥ 1.
Tak więc dla każdego komitetu liczba uzyskanych głosów jest dzielona kolejno przez  W ten sposób uzyskuje się malejące wielkości , które porównywane są następnie z wynikami wszystkich komitetów biorących udział w wyborach i szeregowane w kolejności od największej do najmniejszej. Mandaty przydziela się zgodnie z określoną w ten sposób kolejnością, poczynając od najwyższego wyniku do najniższego, aż do momentu, gdy liczba dostępnych miejsc zostanie wyczerpana.

Wyjaśniam próg wyborczy to 5%. 

By więc startować w wyborach do powiatu, skrótowo rzecz ujmując komitety muszą wystawiać listy, gdzie ludzie walczą o wspólny wynik, ale także między sobą o jak największą ilość głosów. 

Moje doświadczenie pokazuje, że bardzo trudno zbudować drużynę, która by to rozumiała. W tym roku miałam olbrzymie szczęście, że działaliśmy jak sztafeta, zabrakło nam szóstego, który by przyłożył się do sprawy, ale piątka pracowała wspaniale. Wyniki listy są bardzo dobre. Wygraliśmy w okręgu. 
Zdobyliśmy 
NdP - 5275 głosów
za nami 
PO  4365 głosów
PIS 4115 głosów
PSL 3373 głosy ....

Rozkład mandatów - wszyscy po jednym....

Indywidualnie my kandydaci z Niezależnych dla Powiatu mamy 3 i 4 wynik ( a okręg czteromandatowy) więc naturalnym wydawałoby się, że wchodzimy we dwoje. Mój wynik 1851 głosów, Łukasza Szała - 1744. Mandat uzyskuje tylko ja. 
Jest mi niewymownie przykro, bo młody kandydat to niezwykła postać, już z doświadczeniem radnego gminnego, ze społecznikowskim zacięciem i doświadczeniem. I taki człowiek przepada.  
Wysiłek i zaangażowanie obrócone w niwecz. Bo w 1878 pan D'Hont coś wymyślił. Jest to niesprawiedliwe i przekreślające głosy wielu wyborców. 

Jestem i będę za JOW-ami, tylko nie ma szans na zmianę zasad wyborczych.
Jako społeczeństwo nie interesujemy się tym, a partyjnym politykom taki system bardzo pasuje. 

Jeszcze raz drużyno - Łukasz Szał, Dorota Kaczmarek, Anna Perdoch, Krzysztof Schmeidel pięknie było z Wami startować. Obiecuję, że jestem na każdy Wasz sygnał,  gotowa do działania.





piątek, 19 października 2018

Moja kampania 2018!

Szanowni Wyborcy !


          Kampania samorządowych wyborów 2018 za kilka godzin przejdzie do historii. 
Moja trzecia kampania do Rady Powiatu Poznańskiego była inna od poprzedniej, starałam się przede wszystkim dać sygnał, że jestem gotowa po raz trzeci wziąć odpowiedzialność za reprezentowanie mieszkańców mojego okręgu nr 7 - gmin Pobiedziska, Kostrzyn i Kleszczewo w Radzie. 
  Jestem mądrzejsza o wiedzę, doświadczenia dwóch kadencji bycia radną.
  Mam za sobą dziesiątki  konkretnych działań, które umiałam wykorzystać do przeprowadzenia skutecznych przedsięwzięć. Mam też doświadczenia  koniecznych kompromisów.
     Jestem radną koncyliarną, szukającą porozumienia. 
  Pragmatyzm, rozwaga to dla mnie bardzo ważne wyznaczniki pracy radnego.

   Powiat Poznański to 17 gmin, blisko 400 000 mieszkańców zameldowanych i  kilkadziesiąt tysięcy zamieszkujących, kolejne kilkanaście tysięcy przebywających sezonowo na tzw. działkach. Ludzi  z konkretnymi oczekiwaniami wobec swoich samorządów. Osoby wybierane przez mieszkańców, otrzymują mandat do reprezentacji interesów swoich lokalnych wspólnot.  

      Poprzez prace w komisjach:
  - Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia (2010-2018), 
  - Oświaty i Wychowania (2010-2014), 
  -  Promocji i Rozwoju Regionalnego (2014-2018)
oraz jako Wicperzewodnicząca Rady Powiatu Poznańskiego mandat zaufania jaki dostałam od Wyborców sprawowałam z pełną odpowiedzialnością. 

      Podejmowałam wiele działań, by istnienie samorządu powiatowego było widoczne  w naszym codziennym życiu. Inwestycje  drogowe to podstawowy wyznacznik pracy Radnego i jego wspólpracy z zarządem Powiatu.  
W mijających dwóch kadencjach infrastruktura dróg powiatowych w Pobiedziskach, Kostrzynie i Kleszczewie uległa znaczącej poprawie. Z terenu mojej Gminy - Pobiedzisk przypomnę takie inwestycje, jak remont drogi do Węglewa, dwa remonty uskoku drogi Pobiedziska-Tuczno i położenia nowej nakładki aż do Tuczna, remont z funduszy powiatowych ulicy Goślińskiej, ulicy Dworcowej w Biskupicach, drogi Pobiedziska-Kostrzyn z wyprofilowaniem niebezpiecznych zakrętów, co było moim osobistym apelem, rozpoczęty remont drogi Pobiedziska_ Kociałkowa Górka zakończy się w przyszłym roku. Oczekiwany remont odcinka Biskupice-Jankowo, także dzięki apelowi mieszkańców został ponownie wpisany w plany remontowe dróg powiatu. 
   Drugim ważnym polem działania, gdzie angażuje się jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, popierałam inicjatywy stowarzyszeń dotyczących powołania Warsztatów Terapii Zajęciowej (Drzązgowo, Murowana Goślina, Luboń i Pobiedziska), wspólnie z kolegą Markiem Lisem wnosiliśmy o podwyższenie środków na konkursy na realizację zadań publicznych Powiatu Poznańskiego. 
   Powiatowa Gala Wolontariatu, Powiatowa Gala Krwiodawców to działania, które współtworzyłam i  z których jestem dumna, bo zaangażowanym należy dziękować i ich doceniać. 
      Ponadto działam w społecznych radach, które są dodatkowymi ciałami konsultacyjnymi dla Starosty i Rady Powiatu. Byłam członkiem Społecznej Powiatowej rady ds. osób niepełnosprawnych, obecnie jestem sekretarzem Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Powiatowej Rady Seniorów. Organizowałam i pracowałam przez dwie kadencje w Gminnej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

   Podejmowałam wiele działań dla zachowania dziedzictwa historycznego, byłam czlonkiem Komitetu Obchodów Roku Maksymiliana Jackowskiego, współorganizowałam konkurs historyczny i inne działania dla upamiętnienie "Króla Chłopów", w 2018 roku jestem członkiem Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

      Dziękuję wielu osobom dzięki, którym tak owocnie mogłam pełnić mandat radnej przez dwie kadencje.  Dziękuję Wyborcom za zaufanie w 2010 i 2014 roku. 
     Specjalne podziękowanie kieruję do Kolegów z Niezależnych dla Powiatu. Razem zdziałaliśmy dużo, bo priorytetem zawsze były i będą sprawy mieszkańców! 
    Dziękuję Władzom Gminy Pobiedziska Burmistrz i Wiceburmistrzowi, Radzie Gminy za tak owocną współpracę, dzięki czemu udało się wykorzystać ten czas dla dobrych inwestycji i dobrych rozwiązań dla mieszkańców. Powstały Wydział Komunikacji, Inwestycje ZIT i remonty dróg dokonały się dzięki porozumieniom Gminy z Powiatem. Zaszczyt to dla mnie,  że mogłam w tym uczestniczyć.
   Dziękuję tym moim współpracownikom w społecznej  robocie w Gminie Pobiedziska, którzy dodawali mi sił i realizowali ze mną wiele przedsięwzięć, by wymienić tutaj członków i podopiecznych (od nich doświadczałam największej sympatii i "ładowania akumulatorów") Stowarzyszenia DLA CIEBIE, wolontariuszom i sprzymierzeńcom działań Stowarzyszenia, kadrze WTZ w Pobiedziskach,  Zumba Asia Instructor, Pobiedziska Running Team, Stowarzyszeniu ISKA,  wolontariuszom Szlachetnej Paczki, pobiedziskiej Drużynie Szpiku, członkom Klubów Seniora, wielu przedstawicielom pobiedziskiej oświaty, z którymi było mi dane współdziałać, Siostrom Sacre Coeur, które zawsze są gotowe do wspierania inicjatyw  dla potrzebujących. 
    Dziękuję za wsparcie koleżankom z mojej pracy zawodowej - Biblioteki w Pobiedziskach, gdzie także realizujemy wiele wspaniałych akcji dla mieszkańców.
         Dziękuję Swojej Rodzinie, bez Was nie byłoby mnie takiej. 



    Angażuję się w sprawy Powiatu, 
naszych Gmin, mieszkańców, 
także tych w potrzebie,   
bo zaufanie jakim obdarzyli mnie wyborcy, 
jest dla mnie zobowiązaniem jakiego się podjęłam. 

      I taką radną z woli Wyborców, 
jak ufam  będę w kadencji 2018-2023!

      Proszę o udział w Wyborach Samorządowych 
 już 21 października!

Proszę o 
Wasz głos!
     














wtorek, 2 października 2018

Pisać pora najwyższa, zacząć ponownie!


SZANOWNI PAŃSTW0!

Wracam do mojego wyborczego bloga po kolejnych czterech latach….
Rozpoczęłam, tutaj to okazjonalne pisanie w 2010 roku, kontynuowałam w kampanii wyborczej 2014 i wracam w kampanii 2018. Będę pisać, by pozostawić ślad moich działań kampanijnych , przybliżyć niuanse funkcjonowania samorządu, o którym wiem niepomiernie więcej niż w 2010 roku. Podzielić się przemyśleniami. Przedstawić siebie tym, którzy mnie nie znają.
Zachęcić do udziału w wyborach.
Zaczynam więc od dziś: 2 października 2018. 
Czasu niewiele, ad rem więc: 
21 października wybory samorządowe w całym kraju. 
Powoli nasze ulice zapełniają materiały wyborcze. 
Zwykle ok. 50 % mieszkańców interesuje się wyborami i ta odpowiedzialniejsza połowa zdecyduje o  wyborze władz  gminnych, powiatowych i wojewódzkich tym razem aż na 
5 lat (kadencja została wydłużona w stosunku o ustaleń po 1989r. o rok).
Kogo  i jak będziemy wybierać to skomplikowane  
- o tym jeszcze napiszę. 
Dzisiaj przedstawię w grafice znalezionej w sieci  kompetencje poszczególnych szczebli  samorządu, które zostały pisane w rozdziale VII Konstytucji RP oraz w odpowiednich ustawach o samorządzie terytorialnym
  

Ta skrótowa grafika pokazuje,  jak wiele sfer naszej rzeczywistości podlega samorządom, które działają na zasadzie dwupodziału władzy. Mamy strukturę uchwałodawczą i wykonawczą
Władza uchwałodawcza jest wybierana w wyborach powszechnych do samorządu czyli wybieramy radnych rad gmin (miejskich, miejsko-wiejskich, wiejskich), rad powiatu 
i sejmiku wojewódzkiego.  
Władza wykonawcza to  zarządy gmin, miast, powiatu 
i województwa odpowiadają za  wykonywania zadań należących do ich kompetencji .  
Władze gmin i miast i wsi w osobach burmistrzów, prezydentów, wójtów są również wybierane przez mieszkańców w wyborach powszechnych, 
Natomiast władze powiatu i województwa, w osobach starosty i marszałka województwa wybierają odpowiednio rada powiatu i sejmik wojewódzki.
Naszym zadaniem wyborców jest dobrze wybrać,             
a dobrze można wybrać tylko idąc na wybory. 
Do czego serdecznie zachęcam!