czwartek, 18 listopada 2010

Konkretnie

Dostałam od Wyborcy z Kostrzyna bardzo konkretne zapytanie.
Taka forma zaangażowanie Wyborcy napawa nadzieją, że nie jest nam wszystko jedno. Dziękując Panu  z Kostrzyna umieszczam tutaj nasza korespondencję:

Witam!

Mieszkam w Kostrzynie. Zauważyłem, że kandyduje Pani z mojego okręgu do rady powiatu.
Chciałem się dowiedzieć, co Pani sądzi o spalaniu śmieci w domowych kotłowniach. Problem ten jest dość uciążliwy w Kostrzynie i wydaje mi się, że dotyczy on dużej części małych miejscowości w naszym powiecie. Czy ma Pani jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu?

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
Przemek Cholewiak



Moja odpowiedź:

Witam,

to bardzo trudny problem, na pewno nie jestem w tym temacie ekspertem.
Ale oczywiście mam swoje zdania.
Niestety myślę, że zakazy nic nie dadzą, istnieje społeczne przyzwolenie na ten proceder.
Prawne rozwiązanie (co nie jest rolą powiatu tylko sejmu) nie wiele by wniosło - kontrola popiołu, badanie co w nim jest byłoby kolejnym wydatkiem dla budżetu, a ściągalność mandatów trudna.
Wiążę się to z dwoma podstawowymi faktami
1. Ludzie palą śmieci, ponieważ ich wywóz kosztuje.
2. Ogrzewanie jest drogie, palenie śmieci daje problematyczny ale zysk - energetyczny.

Rozwiązania, które bym proponowała to wprowadzenie podatku śmieciowego od każdego mieszkańca (przy czym kategoria faktycznego zamieszkania byłaby podstawą egzekwowania tegoż podatku - nie zameldowania - choź ten problem tylko do 2013 roku byłby istotny). Podatek nie byłby uzależniony od ilości śmieci, w związku z tym aspekt ekonomiczny by odpadł.

Pozostaje aspekt kulturowy i tu najważniejsza jest edukacja dotycząca recyclingu oraz szkodliwości spalania śmieci.
Ważnym aspektem tej kampanii byłoby uświadamianie, iż ze spalanie śmieci płacimy wszyscy kosztami leczenia astmy, uczuleń i przede wszystkim płacimy jako społeczeństwo - plagą chorób nowotworowych, przedwczesną śmiercią bliskich.

Jeśli uda mi się zdobyć zaufanie Wyborców i wejść do rady powiatu - priorytetem moich działań uczynię prowadzenie przez powiat poznański kampanii społecznej przeciw spalaniu śmieci i upowszechniania recyclingu (co za chwilę stanie się prawnym obowiązkiem Polski jako członka UE)

To tyle pokrótce.
Bardzo dziękuję Panu za konkretne pytanie, nasz kraj bardzo potrzebuję obywatelskiej troski, jako osoba związana z organizacjami pozarządowymi chce wspierać ludzi, którym nie jest wszystko jedno, wykorzystywać ich energię by to co lokalne było dobrem szanowanym i cenionym.
Mam nadzieję, że Pana troska i za pewne wiedza w tym temacie będzie dla mnie źródłem działań w Radzie.
Proszę o poparcie.

Pozdrawiam Małgorzata Halber
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz